Tyto světoznámé anglické mince vyobrazující různé podoby postavy Britannia, ženské personifikace Spojeného království, se vydávají od roku 1987 ve zlaté variantě, od roku 1997 ve stříbrné variantě a od roku 2007 si je můžete pořídit dokonce v platině. Zlatá Britannia byla první evropskou zlatou investiční mincí a její ryzost je 24 karátů. O tom, že jde o světoznámou investiční minci, není pochyb – je jednou z nejprodávanějších mincí na světě. Díky tomu že je na minci vyražena také její nominální hodnota je mince zákonný platidlem a to nejen ve Velké Británii, ale i v Severním Irsku.
Kdo je vlastně Britannia?
Postava Britannie pochází již z dob římské nadvlády britských ostrovů (která začala přibližně 43 let př.n.l.) a má být ženským symbolem božství. Dříve byla vyobrazována spíše jako válečnice a její symbol byl vždy spjat s mořem, které britské ostrovy odjakživa chránilo a bylo zdrojem jejich síly.
Zlatá Britannia
Zlatá varianta této mince o nominální hodnotě 100 liber (2912 korun) obsahuje jednu trojskou unci zlata. Zlaté Britannie jsou vydávány také ve zlomkových velikostech jedné poloviny, jedné čtvrtiny a jedné desetiny trojské unce. V roce 2013 byly navíc zavedeny další velikosti, například mince o pěti uncích. Roční náklad zlatých mincí Britannie činí přibližně 150 tisíc kusů. Mezi lety 1987 a 2000 se motiv zlaté mince neměnil – lícní strana vyobrazovala Britannii s helmou a štítem. Od roku 2001 se pak motiv Britannie začal obměňovat a vycházely motivy s alternativními vyobrazeními této personifikované figury.
Stříbrná Britannia
Stříbrné Britannie obsahují jednu trojskou unci stříbra. Stejně jako zlaté Britannie se i stříbrné vydávají ve zlomkových velikostech jedné poloviny, jedné čtvrtiny a jedné desetiny trojské unce. Od roku 2013 se navíc stříbrné mince vyrábějí s milimetrovou ryzostí 99,9 % stříbra. Mají hmotnost 31,21 g a průměr 38,61 mm. Zatímco do roku 2013 se mince razily v omezené ražbě, od roku 2013 je ražba neomezená a odvíjí se vždy od konkrétní poptávky.
Jak se měnil motivy ražby
Stříbrné Britannie jsou vydávány každý rok již od roku 1997. V roce 1998 a ve všech následujících sudých letech byla na reverzní straně vyobrazena stojící postava Britanie. Naopak od roku 1999 a ve všech dalších lichých letech postavu Britannie nahradila řada alternativních, neopakujících se motivů. Motiv ražby se tedy každý rok mění – v sudých letech zůstává motiv stejný a v lichých letech je pokaždé představen nový motiv ražby. I to je důvodem, proč je mince Britannie tak oblíbená a to nejen mezi investory, ale i mezi sběrateli. Tradiční motiv v sudých letech vyobrazuje postavu Britannie držící trojzubec a štít na kterém je vyobrazen erb Anglie. Autorem současného motivu tradiční Britannie je sochař Philip Nathan a autorem portrétu královny Alžběty II, která se objevuje na lícové straně mince, je Ian Rank-Broadley. Zajímavostí je, že se (stejně jako u všech dalších anglických mincí) portrét královny Alžběty II na mincích každý rok mění a přizpůsobuje aktuálnímu věku a vzhledu královny.
Chybička se vloudila
Některé stříbrné mince Britannia z roku 2014 byly vyraženy s nesprávnou lícní stranou, protože během výrobního procesu došlo k záměně s mincemi lunárního roku koně z Královské mincovny. Obě mince měly totiž stejnou ryzost a specifikaci včetně podobných (nikoli však totožných) lícových stran. Předpokládá se, že existuje přibližně 17 000 exemplářů s touto chybnou ražbou, které byly nazvány "Mule Britannia" (Zkřížená Britannie). Díky své unikátnosti se tyto mince vydražily na internetových aukčních serverech za značné částky.
Bezpečnost nade vše
Na reverzním poli mince se nachází hned čtyři bezpečnostní prvky – mezi nimi například skrytý latentní prvek uvnitř kruhu v levé dolní části mince, který je viditelný pouze při změně úhlu pohledu a obsahuje motiv visacího zámku měnící se na motiv trojbubce. Kromě toho na minci najdeme i mikrotisk a tinkturní linie na štítu. V roce 2021 se Britská královská mincovna rozhodla ještě zvýšit ochranu mince proti padělání přidáním dalších ochranných prvků. Na pozadí se tak například objevil propracovaný vzor vlnek provedených pomocí takzvaného pikosekundového laseru – tyto vlnky při pohybu mince vytváří iluzi pohybu.
Díky tomu že je na minci vyražena také její nominální hodnota je mince zákonný platidlem a to nejen ve Velké Británii, ale i v Severním Irsku.