Münze Österreich, hlavní mincovna na území Rakouska se sídlem ve Vídni, vznikla již před více než osmi sty lety. V současné chvíli se sídlo této mincovny nachází v budově, kterou nechal vystavět Císař Ferdinand I. Je mezinárodně proslulá svým zpracováním drahých kovů a výrobou mincí, řadí se mezi nejlepší světové mincovny a dodává mince do mnoha zemí po celém světě.
Kromě investičních mincí, které jsou mezi nejprodávanějšími po celém světě, se v této mincovně vyrábí také nespočet sběratelských mincí, medailí a dalších investičních produktů, jako jsou například zlaté slitky.
Chcete se o mincovně Münze Österreich dozvědět víc? Pojďte se s námi ponořit do její historie a zajímavostí.
Historie mincovny
Příběh této mincovny začíná v roce 1194. V tomto roce se vévodu Leopoldu V. Babenberskému podařilo zajmout Richarda Lví srdce, krále Anglie, během jeho návratu z třetí křížové výpravy. Leopoldovi bylo za propuštění Richarda vyplaceno sto tisíc hřiven stříbra, ze kterého se Leopold rozhodl vyrazit mince a dal tak vzniknout základu této slavné mincovny.
Během své existence se mincovna několikrát přesouvala a měnila své sídlo. Do ulice Am Heumarkt, kde se nachází doposud, byla mincovna přesunuta v 19. století. Od té doby už své sídlo neměnila.
Od založení mincovny Münze Österreich vznikly na území Rakouska i další, menší mincovny, této hlavní ale žádná z nich nekonkurovala a Münze Österreich tak dodnes zůstává hlavní národní mincovnou na území Rakouska.
Od roku 1988 je mincovna ve vlastnictví Rakouské centrální banky, zaměstnává asi 200 lidí a vyrobí přes 450 milionů mincí ročně.
Způsoby ražby
Mincovna za celou svou existenci vystřídala několik způsobů ražby. Jako první to byla ražba kladivem, která se využívala až do 16. století, vystřídal jí válcový lis, poté kolébkový a nakonec šroubový lis. V
současné době se v ražbě v této mincovně využívá prstencový mincovní lis. Ten dokáže vyrazit až 750 kusů mincí za minutu.
Mince Maria Theresa Taler
Tato mince je jednou z nejuznávanějších mincí mincovny Münze Österreich. Vznikla již v roce 1780, po smrti císařovny, a převzala její jméno. Je nejslavnější mincí na světě s největším počtem vyražených kusů.
Mince Wiener Philharmoniker
Wiener Philharmoniker je další známou mincí této rakouské mincovny. Jde o zlatou investiční minci, razit se začala v roce 1988. Původně byla v nabídce ve dvou velikostech, a to 1 unce (31,1g) a 1/4 unce (7,8g). Od svého vydání trhala neočekávané rekordy v prodeji. Hned během prvních třech měsíců od zahájení prodeje se prodalo přes 620 000 kusů mincí a v letech 1992, 1995, 1996 a 2000 byla tato mince dokonce nejprodávanější mincí světa.
Motiv mince je vypracovaný do největších detailů a zůstává každý rok úplně stejný, jediné, co se mění je datum ražby. Na minci najdete motivy hudebních nástrojů ze slavného vídeňského orchestru - lesní roh, fagot, harfu, violoncello, violu a housle. Na druhé straně mince jsou vyobrazeny slavné varhany z Velkého sálu Musikvereinu. Tuto slavnou minci navrhl hlavní rytec rakouské mincovny Thomas Pesendorfer a získala během své existence několik ocenění.
V tuto chvíli se kromě původních dvou velikostí razí v rozměrech 1/2 unce a 1/10 unce a bylo jí prodáno již přes 8,7 milionů kusů. Od roku 2008 se navíc tato mince razí i ve stříbrné variantě.
Další produkty a zajímavosti
Kromě mincí vyrábí mincovna Münze Österreich také investiční zlaté slitky, které jsou dostupné ve všech běžných gramážích na našem eshopu.
Mincovna se mimo jiné proslavila také tím, že vyrobila největší minci světa. Šlo o minci Wiener Philharmoniker, která vážila tisíc uncí (31,1 Kg), měřila v průměru 37 centimetry a její tloušťka byla 2 centimetry.