Uložte své finance bezpečně a chytře
V dnešní době posloucháme neustále ze všech stran o rostoucí inflaci, o tom, jak ceny jdou nahoru a jak jsou klasické bankovní spořící účty nevýhodné. Jak tedy naložit s financemi, které si chcete ušetřit do budoucna nebo schovat na horší časy, aniž by vám značnou část tohoto obnosu „spolkla“ inflace nebo úroky a poplatky zavedení účtu v bance? Proč je zlato tak bezpečnou a jistou investicí v porovnání s jinými druhy investic? Podíváme se, jak investice do zlata fungují a proč byste ji určitě měli zvážit, pokud se chystáte investovat.
4 hlavní důvody, proč se zlato jako investice vyplatí
Diverzifikace portfolia
Při každé investici se snažíme portfolio co nejvíce diverzifikovat – tedy rozdělit mezi více složek. Pokud tedy jedna z investic bude prodělečná, vyrovná se ztráta jinou, výdělečnou investicí. Zlato slouží jako skvělý diverzifikátor – jeho hodnota je totiž v podstatě nezávislá na ostatních aktivech jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Zlato vám tedy může výrazně snížit rizikovost portfolia a vyrovnat případné ztráty.
Nikdy se ještě v historii lidstva navíc nestalo, že by zlato zbankrotovalo – což se ale například může stát jakékoli společnosti, jejíž akcie si nakoupíte.
Uchování hodnoty
Na rozdíl od peněz, jejichž hodnota v čase klesá, si zlato svou hodnotu nejen uchovává, ale dokonce jeho hodnota dlouhodobě roste. V posledních letech byl nárůst hodnoty zlata průměrně 11,5 % ročně. Na rozdíl od bankovek si tedy cihlička zlata uchová svou hodnotu a překoná inflaci. Právě kvůli rychle stoupající inflaci ale může i cena jedné cihličky rychle stoupat. Pokud tedy zvažujete nákup zlata, zbytečně neváhejte.
Ke stoupající hodnotě zlata přispívá i fakt, že je ho jen omezené množství. Na světě existuje přibližně 190 000 tun vytěženého zlata, což z něj dělá tak vzácnou komoditu.
Oproti akciím, dluhopisům, investicím do nemovitostí nebo například do kryptoměn nepodstupujete se zlatem takový risk kolísání jeho hodnoty. Můžete mít jistotu že jeho hodnota do budoucna poroste a nemusíte se bát, že by se znenadání nějak zásadně propadla.
Osvobození od DPH
Většina klasických investičních slitků, mincí, cihliček a dalších tradičních forem investičního zlata spadá do výjimky o DPH a nemusí se z něj odvádět daň z přidané hodnoty. Oproti ostatním investičním nástrojům, ze kterých se běžně daň odvádět musí, na něm tedy můžete zásadně ušetřit.
Univerzální platidlo a jasně daná cena
Jako platidlo už se sice zlato běžně nepoužívá, stále ale platí že ho za peníze směníte prakticky všude na světě. Navíc je jeho hodnota velice jasně daná a transparentní a neliší se na různých místech světa. Můžete si ji jednoduše „vygooglit“ a sledovat téměř v reálném čase. Díky tomu si můžete cenu zlata jednoduše ověřit kdykoli a kdekoli a nemusíte se bát, že vás někdo ošidí.
Čím to, že hodnota zlata tak stoupá?
Zdrojů zlata je stále méně – a navíc i klesá kvalita horniny. Zkrátka čím déle se zlato těží, tím nižší obsah ho hornina v sobě má. Nalézt ložiska zlata, která by se vůbec vyplatilo vytěžit, je stále těžší a těžší. Poptávka po zlatě navíc není jen mezi investory – zlato se používá jako nezbytný materiál v průmyslu na součástky a elektroniku, vyrábí se z něj šperky a o zlato mají zájem i světové banky, které ho používají jako jistou rezervu. Poptávka investorů do zlata navíc stále stoupá – to vše dohromady způsobuje rostoucí hodnotu zlata, protože se v čase celková nabídka snižuje a poptávka zvyšuje.
Investovat do zlata se tedy určitě vyplatí. Jak ale na to, pokud jste se pro tento typ investice rozhodli?
Jak zlato nakoupit?
Můžete si pořídit investiční slitky, mince nebo cihly o různé hmotnosti a různé ceně. Vyberete si tedy jednoduše výši investice, která je pro vás vhodná, a podle toho nakoupíte. V dnešní době je možné nakupovat i zlaté mince a další investiční produkty ze zahraničí, a to pomocí e-shopů. Nejjistější je ale nákup fyzického zlata a jeho uchování v bezpečném trezoru nebo bance.
Jak zlato uchovávat?
Nakoupené zlato si můžete nechat uschovat v trezoru banky. Samozřejmě se nabízí i možnost uchovávání zlata v domácí úschově, ta s sebou ale nese rizika. Zlato můžete ztratit, může vám ho někdo ukrást, nebo můžete zlato znehodnotit poškozením certifikátu pravosti nebo plastového obalu.
Dobře si proto promyslete, kde si zlato uschováte.