Městská památková rezervace je vybraná část historického jádra města s dochovanými budovami (nebo jejich soubory) a městskou infrastrukturou (kašnami, sochami apod.) bez výrazněji rušivých stavebních zásahů z nové doby, jež je proto na základě podrobného uměleckohistorického průzkumu vhodné chránit. Chráněny jsou nejen jednotlivé stavby, ale i historický půdorys, urbanistická struktura, panorama apod.

Na území někdejšího Československa byly po druhé světové válce prohlašovány na základě zákona č. 22/1958 Sb., o kulturních památkách, výnosem ministerstva školství a kultury. V České republice jsou vyhlašovány podle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, nařízením vlády.[1]

V České republice bylo v roce 2013 celkem 40 měst s městskou památkovou rezervací. Nejrozsáhlejší je Pražská památková rezervace, mezi největší patří i MPR v Brně a Olomouci. Viz seznam městských památkových rezervací v Česku.

Pod názvem Městská památková rezervace vycházela v časopisu ABC také na pokračování papírová vystřihovánka od autora Richarda Vyškovského zachycující fiktivní středověké město.


Česká národní banka vydává v letech 2021 až 2025 cyklus deseti zlatých mincí, kterými představuje části historických jader deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím smluvních partnerů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.
Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.