LBMA (London Bullion Market Association) neboli asociace londýnského trhu se zlatem je uskupení především velikých mezinárodních bank, obchodníků se slitky a rafinerií. Jde o velkoobchodní mimoburzovní trh pro obchodování se zlatem a stříbrem, na které dohlíží centrální banka Velké Británie (Bank of England).
LBMA nejen zaručuje kvalitu kovů na trhu, ale také podporuje spravedlivý, efektivní a transparentní trh a prosazuje etické získávání kovů.

Co to je LBMA Good Delivery?

Každý investor který investuje do drahých kovů chce mít přirozeně jistotu, že nakupuje kvalitní produkty. Good Delivery je mezinárodní norma vytvořená asociací LBMA, která určuje standard pro kvalitu cihel a slitků. Pokud se společnost nebo rafinerie chce dostat na seznam LBMA Good Delivery, musí splnit mnoho zkoušek a norem.

Aby byla rafinerie přijata na seznam Good Delivery, musí splňovat mnoho zkoušek a norem. Mezi ně patří například i kontrola historie firmy na trhu, finanční situace firmy nebo její schopnosti vyrábět pruty splňující přísné normy. Mimo to musí firma splňovat pokyny LBMA pro zodpovědné získávání zlata a stříbra.


Při nákupu zlata nebo jiných kovů je tedy dobré dát si pozor, zda nakupujeme od firmy která má zlato s potřebnými certifikáty, nebo ne. Pokud má zlato označení Good Delivery, znamená to že jeho kvalita je zaručena a kontrolována londýnskou burzou – ta je totiž nejdůležitějším světovým trhem s fyzickým zlatem. Seznam firem a rafinerií, které jsou v současnosti uvedeny na seznamu Good Delivery.

Kdo tvoří cenu drahých kovů?

Na mezinárodním trhu se se zlatem obchoduje především prostřednictvím mimoburzovních transakcí. Samotnou cenu drahých kovů určuje jen pár největších bank na světě.

Do roku 2015 fungoval systém London Fix, který stanovoval ceny drahých kovů na londýnské burze. Ten byl ale vystřídán mechanismem LBMA Gold Price, který je spravován nezávislou organizací IBA (ICE Benchmark Administration). V praxi se při této změně pro investory nic nezměnilo.

Společnost IBA neposkytuje jen dražební platformu, ale i metodiku a správu transparentní elektronické aukce. To vše má zajistit transparentní prostředí. Cenu zlata od té doby tvoří společně sedm prověřených společností, mezi které patří banky Barclays Bank, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, JP Morgan, Societe Generale, Bank of Nova Scotia - ScotiaMocatta a UBS.

Jak probíhá proces stanovení ceny zlata?

Jako první určí předseda IBA vyvolávací cenu. Účastníci trhu pak zadávají nákupní a prodejní příkazy v uncích. Celý proces probíhá v amerických dolarech – může být ale převeden i na různé další měny. V případě, že se na konci kola objem všech nákupů vejde do předem stanovené tolerance, aukce je kompletní a zveřejní se cena v USD.

Cena zlata se zveřejňuje dvakrát denně v 10:30 a v 15:00 místního času. Spotové zlato se obchoduje k vypořádání dva pracovní dny po datu obchodu, přičemž pracovní den je definován jako den, kdy jsou newyorský i londýnský trh otevřeny k obchodování.

Čím se cena zlata řídí?

Na rozdíl od mnoha komoditních trhů se forwardový trh se zlatem (mimoburzovní obchodování) řídí spíše spotovými cenami, než základní dynamikou nabídky a poptávky (spotová cena je cena na spotovém trhu komodit). Je to proto, že zlato, stejně jako měny, si centrální banky navzájem půjčují na mezibankovním trhu. Úrokové sazby zlata tak bývají nižší než domácí úrokové sazby v USA.

Prognózy LBMA

Společnost LBMA každý rok sbírá názory vybraných bankéřů, obchodníků a analytiků, kteří sledují trhy s drahými kovy. Zajímají je vždy jejich předpovědi nejvyšší, nejnižší a průměrné fixní ceny zlata, stříbra, platiny a palladia za trojskou unci. Cílem prognózy LBMA je co nejpřesněji předpovědět průměrnou, nejvyšší a nejnižší cenu jednotlivých kovů pro nadcházející rok.

LBMA nejen zaručuje kvalitu kovů na trhu, ale také podporuje spravedlivý, efektivní a transparentní trh a prosazuje etické získávání kovů.