Zlaté a stříbrné mince Krugerrand začala Jihoafrická republika razit v roce 1967 – cílem bylo pomoct s propagací jihoafrického zlata na mezinárodních trzích. To se zjevně podařilo, Krugerrandy totiž v současné době patří mezi nejobchodovanější zlaté mince na celém světě. Mince Krugerrand jsou výjimečné tím, že jim nikdy nebyla přidělena nominální hodnota – i přes to ale mají v Jihoafrické republice status zákonného platidla. Jejich hodnota se totiž odvozuje od ceny zlata ve chvíli jejich obchodování. Jakmile se tedy změní cena zlata, změní se i cena této mince. Jde o první zlaté mince o hmotnosti jedné unce, které byly kdy vyrobeny, díky čemuž jsou známé po celém světě. V porovnání s ostatními investičními mincemi na trhu jsou Krugerrandy o poznání menší – to bylo učiněno záměrně, aby i osoby se skromnějším rozpočtem měly na trhu investiční příležitosti.
Příběh mince Krugerrand
Když se mince Krugerrand poprvé dostaly na trh, Spojené státy nepovolovaly občanům vlastnit zlaté slitky, ale pouze zahraniční investiční mince. I to byl důvod, proč se tato mince stala rychle oblíbenou, mohly se totiž v USA nejen kupovat, ale i prodávat. Když ale začalo růst povědomí o politice v Jihoafrické republice a systému rasové segregace v této zemi, začal zájem o Krugerrandy zase rychle klesat.
Zákaz dovozu
V 70. a 80. letech 20. století právě z tohoto důvodu řada západních zemí zakázala dovoz Krugerrandů jako součást vynucených hospodářských sankcí vůči Jihoafrické republice. Tyto hospodářské sankce skončily na Západě v roce 1994 - mnoho amerických investorů si však neuvědomilo, že zákaz byl zrušen, a tak zájem o tyto mince zůstával nízký, stejně tak jako objem jejich dovozu.
Současný stav
V roce 1980, v době největšího rozmachu trhu se zlatem, Krugerrand drtivě dominoval ostatním investicím do zlata a tvořil 90 % světového trhu se zlatými mincemi. Produkce zlata v Jihoafrické republice se ale už nikdy nedostala na původní hodnotu a neustále kolísá – a Krugerrandy nejistou produkcí zlata nadále trpí. Johannesburská burza obchoduje s Krugerrandy prostřednictvím dobře regulovaného sekundárního trhu, přičemž kótované ceny se odvíjejí od hmotnosti mincí. Nové Krugerrandy vydává Jihoafrická rezervní banka (SARB), kde je lze také vyměnit.
Motiv na minci
Na lícní straně najdeme portrét Paula Krugera, prezidenta Jihoafrické republiky z let 1883 až 1900. Návrh motivu vytvořil Otto Schulz. Název mince vznikl spojením jeho jména a slova „rand“, což byl název tehdejší jihoafrické národní měny. Během toho, co Paul Kruger zastával svůj úřad, byl v roce 1896 založen Durban Deep, jeden z nejvýnosnějších dolů na světě. Zlatá horečka, která se tímto nastartovala, vedla až k založení Johannesburgu,
jednoho z největších měst Jihoafrické republiky. Rubová strana zobrazuje cválající antilopu, jeden z národních symbolů Jihoafrické republiky. Autorem je Coert Steynberg.
Složení mince
Vzhledem k tomu, že Krugerrand je v Jihoafrické republice zákonným platidlem, byl ražen tak, aby byl odolnější vůči opotřebení než mince z 24karátového zlata používané například na vyznamenání. Krugerrand je tedy vyroben jen z 22 karátů (neboli 91,67 % zlata) a zbylých 8,33 % tvoří slitina mědi (která činí zlato tvrdším a odolnějším). Díky tomu mince Krugerrand získaly svou typickou načervenalou barvu.
Variace a imitace
Mince Krugerrand vychází i ve stříbrné variantě o hmotnosti 1 oz. Motivy mince jsou identické, jako na zlaté verzi a stejně jako ona nemá nominální hodnotu. Mince Krugeraand inspirovala také vznik dalších světoznámých investičních mincí jako je kanadský Zlatý javorový list, australský Nuget, americký Zlatý orel, čínská Zlatá panda nebo anglická Britannia.
Výroční mince
V roce 2017 vyšla u příležitosti padesátého výročí od vydání této mince prémiová sada ve zlatě a dokonce také v platině a stříbře. Tyto pamětní limitované edice měly emisní limity, díky čemuž se řadí mezi vzácné sběratelské kousky. Na sobě nesou vyraženou značku 50 s tajnou pečetí.
Proč investovat do Krugerrandů
Krugerrandy zůstávají pro investory do zlata velmi oblíbenou investicí, a to částečně kvůli své hodnotě a malým rozměrům díky kterým je velmi snadné mince skladovat. Jsou také vhodné pro začínající investory nebo pro investory s menšími investičními možnostmi. Krugerrandy jsou zároveň atraktivní pro profesionální i soukromé investory, kteří chtějí přímo investovat do zlata, zajistit své portfolio proti americkému dolaru nebo ho dále diverzifikovat. Další výhodou této mince může být i to, že se nemusíte bát problémů s jejím pozdějším prodejem.
Investiční mince Krügerrand – unikátní
jihoafrická mince bez nominální hodnoty