aneb jak vytvořit ten správný “mix”
Ideální složení portfolia je prvním a základním krokem na cestě k úspěšnému investování. I začínající investor si je dozajista vědom rizik, které může představovat investice do moc malého počtu, nedejbože do jediného investičního produktu. Jak ale vyladit správný poměr investic v portfoliu už je složitější otázka - investoři po celém světě se jí zabývají dlouhé roky. Pojďme se dnes společně podívat konkrétně na ideální podíl, které by mělo ve vašem portfoliu představovat zlato a stříbro.
Proč zrovna zlato a stříbro?
Prvně, pokud jste se rozhodli zabrousit do světa investic - nebo pokud jste už pokročilejším investorem a hledáte nové nástroje pro diverzifikaci portfolia - zlato a stříbro rozhodně nesmíte minout. Oba tyto vzácné kovy jsou důležitým nástrojem každého investora a oproti ostatním druhům investic přináší mnoho výhod. Jaké konkrétně?
Výhody zlata a stříbra oproti jiným druhům investic
- Chrání kapitál před inflací
- Nabízí neustálý růst hodnoty
- Mají nízkou rizikovost
- Naopak nabízí vysokou likviditu
- Možnost nákupu a odkupu kdekoli na světě
- Nákup investičního zlata je osvobozen od DPH
Univerzální rada neexistuje
Je potřeba si uvědomit, že každý investor má jiné preference a představy o zhodnocení svých investic. Rozdělení portfolia se odvíjí od mnoha specifických okolností - například od toho, jaký je náš investiční horizont nebo jak vysoký kapitál máme pro investování k dispozici. Do drahých kovů určitě investuje hlavně přebývající finance - zisky z podnikání, úspory a další finance, které chcete ochránit před znehodnocením, ale zároveň víte že na ně nebudete za pár týdnů po zainvestování muset z nouze sáhnout a porušit tak svůj stanovený investiční horizont.
Zlato
Obzvláště v době krize je zlato velmi jistou formou investice. Dobře likvidní a relativně málo volatilní, zlato dokáže zajistit finance proti inflaci a kvalitně je zhodnotit. Podle typu vystavěného portfolia by zlato mělo představovat něco mezi 3 až 30 procenty z výše kapitálu. Zároveň ale platí, že čím větší podíl zlato tvoří, tím více může finance investora ohrozit. Jeho návratnost je totiž obvykle v delším horizontu a navíc investice do zlata vyžaduje vyšší startovní kapitál než například stříbro - malé investiční mince mají totiž obvykle vyšší náklady na přepravu a skladování, které převáží jeho výhody. I tak ale může zlato představovat velmi vhodný nástroj diverzifikace portfolia.
Stříbro
Stříbro je na trhu méně likvidní, než zlato a podléhá také vyšší volatilitě - tedy kolísavosti ceny. To souvisí s velkou poptávkou po stříbře v průmyslu, kde se pohybuje až 50 % světových rezerv tohoto kovu. Volatility může investor dobře využít - nakoupit ve chvíli prudkého poklesu ceny - ale zároveň může také pro investice znamenat určité riziko. Kromě investic se stříbro využívá k výrobě šperků, součástek do aut, elektroniky, léků, baterií a mnoho dalšího.
Vývoj cen stříbra je také citlivější na inflaci. Aby investor chránil svůj kapitál vůči inflaci, doporučuje se tedy investovat vyšší částku do zlata, než do stříbra.
Zkušenější investoři ale obvykle z mnoha důvodů preferují vyšší podíl stříbra ve svém portfoliu, než podíl zlata. Pokud se rozhodnete veškeré investice vložit jen do drahých kovů, pak by se jejich poměr měl ideálně pohybovat někde kolem 25 % zlata a 75 % stříbra.
Pokud naopak chcete pomocí drahých kovů pouze diverzifikovat své stávající portfolio, doporučuje se podíl stříbra přibližně 4-6 %.
Jak se stříbrem souvisí 5G?
Právě využití stříbra v průmyslu by do budoucna mohlo znamenat dobré zhodnocení investic ve stříbře. Spekuluje se o tom, že nástup 5G sítí (pro jejichž technologie se ve velké míře využívá, a v budoucnu čím dál tím více bude využívat stříbrných součástek) by mohl stříbro jako investiční kov značně zhodnotit zvýšenou poptávkou po tomto kovu v průmyslu. Stříbro by se tak v porovnání se zlatem mohlo stát značně podhodnoceným soupeřem.
Jak věřím inflaci?
Výši a procento investice ovlivní i to, jak investor důvěřuje vývoji inflace do budoucna. Tento odhad samozřejmě bude vycházet ze znalostí a zkušeností, které by se nezkušený investor měl pokusit načerpat u zkušenějších profíků, než se rozhodne peníze investovat.
Pokud investor předpokládá, že inflace nebude nijak zásadně růst a ekonomika se ocitá ve víceméně stabilním bodě, pak se může spolehnout na přibližně 20% podíl drahých kovů (zlata + stříbra) ve svém celkovém investičním portfoliu.
Pokud je investor spíše pesimistický vůči vývoji inflace a ekonomiky v budoucnu, může poměr drahých kovů ve svém portfoliu zvýšit až na 35-40 %.
Pokud si ale nejsem výší investice jistý nebo nevím, zda se mi investice vyplatí, je vždy lepší se poradit s odborníkem, který mi nabídne zasvěcený pohled na situaci a pomůže mi se rozhodnout více podle logiky než podle pocitu či emocí.