Stříbro je dnes hned po zlatě nejspíše druhým nejčastějším drahým kovem, do kterého lidé investují. Doposud bylo vždy víceméně ve stínu zlata, hrálo tak trochu druhé housle. Poslední dobou ale i stříbro nabírá na významu a jeho důležitost ve světě investování stoupá.
K čemu všemu stříbro na světě slouží
Podobně jako zlato, i stříbro hrálo v historii lidstva zásadní roli. Používalo se už v dávných civilizacích – Mezopotámii, Egyptě nebo Římě – a často sloužilo nejen jako dekorace nebo jako materiál na výrobu šperků, ale i jako platidlo. Například od roku 1300 se v celé střední Evropě platilo Pražským grošem, stříbrnou mincí s vyraženými motivy lva a koruny.
Vedle toho ale stříbro našlo v dějinách lidstva také praktické a průmyslové využití, čímž se zásadně odlišuje od zlata a dalších investičních materiálů. Kromě elektrické a tepelné vodivosti má stříbro spoustu dalších nenahraditelných vlastností a právě díky tomu se často využívá v mnoha dalších odvětvích – například v elektronickém průmyslu jako součást různých slitin, k výrobě CD a DVD, v lékařství, šperkařství nebo dokonce ve fotografickém průmyslu. Ze stříbra se také svého času vyráběl například nábytek nebo nádobí. To je ale jen pár příkladů z mnoha. V dnešní době je tedy stříbro považováno za drahý kov na pomezí investičního a průmyslového kovu. Toto jeho různorodé využití způsobuje vysokou volatilitu stříbra,
na druhou stranu ale stříbru nabízí také vysoké zhodnocení.
Co je to volatilita a proč o ní mluvíme zrovna u stříbra?
Volatilita je míra kolísání hodnoty aktiva – na základě změn hodnot aktiva v minulosti se odhadne potenciální nárůst či pokles tohoto aktiva v budoucnu. Stříbro je hodně volatilní, to znamená že jeho hodnota podléhá velikým výkyvům. Cena stříbra tedy může nečekaně stoupat i klesat. I přes to jde ale o strategickou investici, která může ochránit finance před znehodnocením či předejít ekonomickým problémům.
Čím je specifické investiční stříbro?
Jak jsme viděli, stříbro má v dnešním světě opravdu různorodé využití a slouží různým účelům. Investiční stříbro je pak specifická forma stříbra, které je zpracováno tak, aby sloužilo čistě k investičním účelům. V dnešním světě je to tedy jen jeden z mnoha způsobů, jakými se stříbro využívá.
Investiční stříbro se vyznačuje velmi vysokou ryzostí (až 99,9 %) a stejně tak jako zlato, i stříbro se obchoduje ve formě slitků a mincí – ty se prodávají v různých velikostech a hmotnostech, nejčastější jsou zřejmě uncové mince a slitky o váze čtvrt, půl a jednoho kilogramu. Vzhledem k ekonomickým problémům dnešního světa začíná být stříbro stále více vnímáno jako drahý investiční kov spíše než průmyslový.
Proč a jak (ne)investovat do stříbra
Investování do stříbra má v dnešní době mnoho výhod. Mezi nimi je například vysoká poptávka po tomto kovu v elektronice a dalších odvětvích (která může ovlivňovat jeho cenu), dlouhodobý růst ceny stříbra nebo například jeho menší cena v porovnání se zlatem. Mezi dalšími výhodami bychom mohli jmenovat vysokou likviditu stříbra (je velmi snadné ho znovu odprodat) nebo fakt že výnosy z investic do stříbra nepodléhají zdanění. Stříbra je navíc na světě jen omezené množství a pokud by se v blízké budoucnosti tyto zásoby vyčerpaly, jeho hodnota by ještě více stoupla.
Stříbro se řadí ke konzervativním typům investic, které dokážou úspory v dlouhodobém horizontu dobře zhodnotit a ochránit proti inflaci (v některých případech se investice do stříbra i dědí z generace na generaci). Investiční horizont u něj tedy je delší, než u jiných typů investic, a to kolem sedmi až deseti let. Mezi nevýhody investice do stříbra pak můžeme například jeho skladování (zabere mnohem více místa než zlato) nebo rizika při zpětném odkupu. Je potřeba si dát pozor na výkupovou cenu u různých obchodníků a nenechat se napálit. Spíše než jeden veliký kus stříbra se vyplatí mít více menší kusů, které je možné odprodávat postupně.
Diverzifikujte
Stříbro je, podobně jako zlato, vhodné především k diverzifikaci portfolia. To znamená že může sloužit pro snížení rizika prodělání do různých kombinací během investování. Obecně platné pravidlo zní, že by investiční zlato a stříbro mělo tvořit přibližně pět až deset procent investičního portfolia, zbytek by měly tvořit jiné typy investic. Rozhodně by portfolio jednoho investora nemělo být složené jen ze dvou nebo tří typů aktiv.
Typy investic do stříbra
Stříbrné slitky
Existují dva typy investičních slitků – ražené a lité. To závisí na způsobu, jakým jsou slitky vyráběny, zda se razí na raznici nebo vylévají do formy. Stříbrné cihly se pak nazývají veliké lité slitky (stejně je to i u zlata). Stříbrné slitky se vyrábí v mnoha různých hmotnostech a velikostech, každý investor si tak může vybrat vhodný slitek podle zamýšlené výše investice.
Stříbrné mince
Stříbrné investiční mince mají mnoho podob. Nejčastěji se prodávají o hmotnosti jedné trojské unce, ale velikost a hmotnost se mohou lišit. U stříbrných mincí se obvykle cena pohybuje vysoko nad hodnotou obsaženého kovu – často to ovlivňují mnohé faktory.
Hodnotu investičních mincí může taky zvyšovat jejich umělecká hodnota, takže se ve výsledku mohou oproti slitkům zásadně prodražit. Například hodnoty sběratelských mincí mohou stoupat do velmi vysokých částek. Zhodnocení umělecké hodnoty má navíc mnohem delší časový horizont. Existují ale i investiční mince které nejsou sběratelskými kousky, ale slouží čistě jen pro účel investování do stříbra. I přes tyto nevýhody se ale jedná o vhodnou investici pro diverzifikaci investičního portfolia, a to nejen pro sběratele. Investiční mince razí spousta mincoven po celém světě. Každá mincovna má své vlastní motivy, ražby a série, setkat se můžeme i s limitovanými řadami. Časté jsou mince s národními motivy zemí jejich původu
(například americká mince Silver Eagle, kanadská mince Maple Leaf, čínská mince Panda nebo australská mince Kangaroo).
Nepřímé investování do stříbra
Kromě mincí a slitků si mohou investoři zvolit také variantu nepřímého investování do stříbra. Ta se od předchozích dvou zásadně liší v tom, že jde o nákup stříbra bez jeho fyzické dodávky – tedy investor stříbro fyzicky nedostane do svých rukou. Obvykle je tento typ nákupu realizován skrze papírové – a v dnešní době stále častěji elektronické a tedy virtuální – držení podílu na tomto kovu pomocí různých nástrojů nebo webových stránek, včetně držení akcií těžebních společností a rafinérů.
U nepřímého nákupu stříbra je potřeba zvážit všechna jeho rizika, na druhou stranu může přinést i určité výhody – jeho nákup může být snazší a rychlejší a investor se vyhne řešení otázky, jak fyzické stříbro skladovat.
Cena stříbra
Trh se stříbrem je mnohem menší než ten se zlatem a, jak již bylo vysvětleno, vývoj jeho ceny je mnohem volatilnější. Cenu stříbra všeho všudy řídí hlavně dva faktory – nabídka a poptávka. Řídí se obchodováním na několika světových burzách, nicméně jeho hodnotu do vysoké míry ovlivňuje i mimoburzovní trh. Cena fyzického stříbra se ale od té burzovní pouze odvíjí a především mince a menší stříbrné slitky budou ve skutečnosti stát mnohem více, než je burzovní cena (ta se totiž odvíjí od velikých objednávek).
Cena stříbra se obvykle uvádí z dolarech za trojskou unci. Pokud tedy chceme zjistit aktuální cenu za gram, musíme si částku vydělit číslem 31,103 (což je váha jedné trojské unce v gramech). Pak ještě zbývá hodnotu převést podle aktuálního kurzu na České koruny.
Kdy je vhodná doba k investici do stříbra?
Vzhledem k přetrvávajícím ekonomickým problémům určitě nastává vhodná doba k investování do stříbra. Než se ale člověk do investování pustí, musí si vždy ujasnit zásadní otázky: jakou roli bude stříbro hrát v mém portfoliu? Jaký je můj investiční horizont? Za jakým cílem do stříbra investuji? Pokud si investor tyto otázky ujasní dřív, než se do investování pustí, určitě snižuje riziko že by na investici mohl prodělat.
Stříbro je, podobně jako zlato, vhodné především k diverzifikaci portfolia.