Investiční zlato a investiční stříbro jako investiční nástroje existují již pěknou řádku let a mnoho investorů se stále snaží pochopit všechny záhady a taje, které je oplývají. Jde o jedny z vůbec nejstarších investičních nástrojů, jejichž sílu a odolnost ověřil mnohokrát čas. Co ale o svých investičních kovech ještě nevíte? Pojďme se dnes společně podívat na některé z nejzajímavějších informací z historie i současnosti.
Zlato jako obchodní nástroj
Již od dávných civilizací bylo zlato používáno jako nástroj pro směnný obchod nebo jiné formy obchodování. Jako druh měny bylo pak zlato použito poprvé v roce 500 př. n. l. v Perské říši, kde byla vyražena první zlatá mince na světě - říkalo se jí darik a byl určen na financování expanze perské armády na cizí území. Zlaté mince byly oblíbeným platidlem po dlouhá staletí a využívalo je mnoho zemí po celém světě až do minulého století. Ve 30. letech 20. století (v době celosvětové krize) ale přestal platit takzvaný zlatý standard a od užívání zlatých mincí jako platidla se upustilo. Dnes jsou mince z drahých kovů buď čistě investičním nástrojem, nebo sběratelským kouskem.
Investování do zlata - novinka nebo odvěká záležitost?
Zlato jako nástroj obchodu, měna či platidlo bylo využíváno prakticky odjakživa. Jak je to ale s využitím zlata jako investice? Hromadění bohatství není mezi lidskými zálibami žádnou novinkou - cílené investování do zlata je ale celkem moderní záležitostí. Mechanismy pro přepočet ceny zlata na papírovou měnu se objevily až v posledních několika staletích. Prvním kontinentem, který na konci 19. století zavedl zlatý standard, byla Evropa. Po druhé světové válce tento vzor následovalo také USA.
První investiční mince na světě
Jihoafrický Krugerrand, uvedený na trh v roce 1967, byl první zlatou mincí určenou speciálně pro investiční účely. Do té doby byly všechny ražené mince určené k použití jako platidla a měny. Jihoafrická republika byla ale v té době největším producentem zlata na světě - Krugerrand byl tedy ideálním nástrojem k využití tohoto prvenství. V jednu chvíli dokonce tvořily mince Krugerrand 90 % světového trhu se zlatými mincemi. Jeho vznik inspiroval i další země k zavádění jejich vlastních investičních mincí, kterých od té doby vznikl opravdu nespočet.
Zlato není jako ostatní investiční nástroje - má své specifické kouzlo
Díky své dlouhé historii a významu, který zlato a vedle něj pak i stříbro měly již v dávné historii, mají tyto dva investiční nástroje specifický šarm a kouzlo. Když se zmíní zlato, představíme si samá dobrodružství a záhady - pirátské poklady, rýžování zlata ve zlatých horečkách, mapy pokladů a tak dále. I v pozdějších dobách mělo ale zlato velmi významnou roli - bylo symbolem bohatství, vznešenosti a moci. A tak je tomu i dodnes - i proto jde o stále velmi oblíbený investiční nástroj.
Fyzické versus papírové zlato
Že jste slovo “papírové zlato” nikdy neslyšeli? Jde o alternativní typ investice - fyzické zlato znamená nákup zlatých cihel, mincí či dalších výrobků, které si může investor fyzicky potěžkat v rukou. Papírové zlato naopak představuje dluhopisy, které investor nakoupí jako investici burzovně obchodovatelných papírů. Zatímco papírové zlato slouží spíše k ochraně a diverzifikaci portfolia, fyzické zlato naopak ochraňuje kupní sílu investovaných peněz.
Zlato versus inflace
Jak si je vědom každý svědomitý investor, inflace je věčný “požírač” peněz a nepřítel každého z nás. Zlato představuje velmi účinný způsob, jak finance před inflací chránit. Dejme si konkrétní příklad z praxe: 2 300 000 Kč z roku 2000 by dnes mělo díky inflaci hodnotu jen něco kolem 1 500 000 Kč. Pokud bychom ale v roce 2000 investovali zmíněné 2 300 000 Kč do zlata, dnes by toto zlato mělo hodnotu kolem 12 500 000 Kč. To je dost zásadní rozdíl, ne?
Multifunkční stříbro
Oproti zlato, které má v dnešním světě jen velmi omezené způsoby využití, je stříbro kromě investičního nástroje velice žádanou a využívanou komoditou. Velmi oblíbené je ve šperkařství, ale využívá se například i ve výrobě zrcadel, výplní do zubů, bateriích nebo ho dokonce najdeme i v dotykových zimních rukavicích. Nejvíce využívané je stříbro v elektronice všeho druhu - drátky, kontakty, kryty, … zkrátka skoro vše se vyrábí ze stříbra. I proto je stříbro, přestože je ho na světě víc než zlata, o dost žádanější.
Vedle zlata a stříbra také platina
Dalším velmi oblíbeným investičním kovem vedle zlata a stříbra je také platina. I ta se používá na výrobu zubních výplní, součástek do automobilů, a často se využívá dokonce i v lékařství - například k výrobě kardiostimulátorů nebo během chemoterapií.
Zlaté horečky
V 19. století proběhla série zlatých horeček - dobrodruzi se vydávali do všech koutů světa v naději že v neosídlených oblastech narazí na na tento drahý kov a stanou se díky tomu miliardáři. Významné zlaté horečky proběhly v Americe například ve městech jako je Severní Karolína (1799), San Francisco (1848) a Klondike (1896). Další horečka nastala také v Austrálii v roce 1850 a díky ní byly osídleny i do té doby neobydlené vnitrozemní oblasti australského kontinentu. Dnes jsou na těchto místech vzkvétající a rozsáhlá města a za svou existenci vděčí právě těmto dobrodruhům a objevitelům.
Nejstarší zlaté poklady
Zlato bylo ceněno a prakticky uctíváno již ve velmi dávných civilizacích a kulturách. Na světě neexistuje jediná kultura, kde by zlato nemělo vysokou hodnotu. Starověký Egypt, Aztékové, čínské dynastie, řecké a římské kultury, v těchto všech společnostech bylo zlato vždy symbolem moci a bohatství. První a nejstarší objevený zlatý poklad na světě pochází již z období mezi 4600 až 4200 let př. n. l. Objeven byl na bulharském pohřebišti ve Varně.
Tak co, dozvěděli jste se dnes také něco nového? O zlatě a dalších investičních kovech je neustále, co se dozvídat a co objevovat! Pokud zvažujete investici do zlata či stříbra nebo jen sháníte jakékoli informace, nebojte se nám ozvat a rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.