Německá technologická skupina Heraeus se zaměřuje nejen na drahé a speciální kovy, ale i na výrobu lékařské techniky pro dentisty a farmacii, bio materiálů, křemenného skla, senzorů a speciálních světelných zdrojů. Firma je rodinným podnikem fungujícím již více než 155 let a sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem.

Krátký pohled do historie

Společnost byla založena v roce 1851, její kořeny ale sahají až k rodinné lékárně, která vznikla už v roce 1660. Dnes společnost sdružuje pod svou hlavičkou několik podniků, které fungují v různých oblastech – například v oblasti životního prostředí, elektroniky, zdravotnictví, průmyslových aplikací a dalších.

Z pohledu tržeb je Heraeus jednou z největších rodinných firem v Německu. V současné době zaměstnává necelých 15 tisíc lidí ve čtyřiceti zemích po celém světě. V roce 2019 dokonce firma dosáhla celkových tržeb v hodnotě 22,4 miliardy eur (přibližně 576 miliard korun).

Který Heraeus je který?

Německá firma Heraeus je z 26,5 % spolupodílníkem švýcarské firmy Argor-Heraeus. Obě firmy mají nejen společné jméno, nýbrž i částečně spolupracují při výrobě slitků. Můžete tak narazit na slitky jak od Německé firmy Heraeus, tak od švýcarské mincovny Argor Heraeus, a u některých slitků dokonce narazíte i na upozornění, že tyto dvě značky mohou být zaměňovány. Obě značky (jak německá, tak švýcarská značka slitků Heraeus) ale spadají pod londýnský standard Good Delivery (LBMA).

Stříbrné a zlaté slitky Heraeus

Firma se soustřeďuje na výrobu zlatých a stříbrných slitků – jejich investiční zlato si můžete koupit o váze v rozmezí 1 gram až 1 kilogram podle výše částky, kterou chcete investovat. Každý zlatý slitek má unikátní výrobní číslo a je dodáván s certifikátem. U menších slitků o váze do 100 g je certifikát zataven společně se slitkem v ochranné fólii, u vyšších váhových kategorií zlatých slitků je certifikát přikládán odděleně v papírovém formátu A6.

Všechny slitky odpovídají londýnskému standardu Good Delivery a jsou akceptován prakticky všemi obchodníky v Evropě i po celém světě. Na území České republiky patří tato značka zlatých slitků mezi ty nejoblíbenější.

Vzhled slitků

Na přední straně každého slitku je vyraženo logo výrobce, země původu, hmotnost, ryzost, punc a výrobní číslo. Tyto údaje jsou též uvedeny na přiloženém certifikátu. Zadní strana slitků je čistá, pokud se nejedná o slitky typu Multicard, Kinebar, Round-Kinebar, kde je zobrazeno logo společnosti.

Zlaté cihly Heraeus se vyrábějí z ryzího dvaceti čtyř karátového zlata. Jejich ryzost je 999.9/1000. Prodej těchto slitků je samozřejmě osvobozen od DPH. U některých stříbrných slitků není rozlišováno, zda je dodavatelem švýcarský Argor Heraeus nebo německý Heraeus.

Kinebar – světový unikát

Kinegram je takzvaný bezpečnostní hologram, štítek vytištěný na slitek z důvodu bezpečnosti prodeje. Jejich padělání je velmi obtížné, protože vyžaduje drahé a velmi specializované vybavení. Kinebar, označení tohoto high-tech zabezpečení, kterými firma zaopatřuje své zlaté slitky, je světový unikát, kterými zaopatřuje firma své zlaté slitky. Obraz kinegramu se vytvoří z jemných linek které mají různý tvar a hloubku – pokud se změní úhel světla, které na kinegram dopadá, obraz kinegramu se začne postupně měnit a vytvoří efekt měnícího se obrazu, podobně jako hologram.

Udržitelnost firmy

Firma Heraeus kromě kvalitní práce a prémiových produktů velice dbá také na svůj dopad a udržitelnost. Jan Rinnert, předseda představenstva společnosti Heraeus, říká o udržitelnosti firmy:

Od založení rodinné lékárny Heraeus v roce 1660 se podnikatelské aktivity naší firmy neustále
přizpůsobovaly měnícím se podmínkám, s cílem využít vždy nových příležitostí. Udržitelnost se
stala ústředním podnikatelským principem a je již dlouho nedílnou součástí našich
podnikatelských a společenských aktivit. V nedávno zveřejněném programovém prohlášení
"Heraeus 2025" jsme se znovu zavázali k ještě pevnějšímu zakotvení odpovědnosti v naší
společnosti a k plnění cílů v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy.